Jedną z metod przywracania zdrowia chorym zębom jest leczenie kanałowe, które w naszej placówce wykonujemy pod mikroskopem. Polega ono na bardzo dokładnym oczyszczeniu ich wewnętrznej, bogato unerwionej i unaczynionej struktury, gdzie znajdują się komora oraz kanały. Kiedy tego rodzaju zabieg staje się konieczny? Dzieje się tak w sytuacji, gdy na podstawie szeroko zakrojonej diagnostyki lekarz stomatolog stwierdza nieodwracalne zapalenie miazgi wewnątrz korony zęba. Stan ten jest najczęściej efektem zmian chorobowych wywoływanych przede wszystkim przez bakterie próchnicotwórcze, które odpowiadają za niszczenie jego struktur. Niezwłoczny kontakt ze stomatologiem jest w takim przypadku koniecznością, ponieważ pacjentowi dokucza bardzo duży ból, a nieleczony stan zapalny stanowi zagrożenie dla pozostałych zębów i może prowadzić do rozwoju innych poważnych chorób.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Realizowane w naszym gabinecie stomatologicznym w Stalowej Woli leczenie kanałowe pod mikroskopem to metoda, która umożliwia bardzo dokładne usunięcie zmian chorobowych przy maksymalnym ograniczeniu nieprzyjemnego bólu. Oprócz większego komfortu dla pacjenta jej zaletą jest również znaczące skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie pełnego zabiegu. Dzięki niemu można uratować zęba, uchronić się przed jego ekstrakcją i pozbyć się dolegliwości bólowych.
Leczenie kanałowe w Stalowej Woli
W naszym gabinecie w Stalowej Woli leczenie kanałowe poprzedza kompleksowa diagnostyka. Każdy pacjent odbywa indywidualny, pogłębiony wywiad z lekarzem stomatologiem, który dokładnie analizuje przypadek i na tej podstawie podejmuje kierunkowe decyzje dotyczące dalszego postępowania, a także odpowiada na wszelkie pytania i rozwiewa ewentualne wątpliwości. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to procedura bardzo skomplikowana, dlatego wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje nasza klinika. Wszelkie szczegóły związane z jego przebiegiem oraz ceną można poznać podczas bezpośredniego kontaktu z naszą placówką.
Objawy sugerujące konieczność leczenia kanałowego
Objawy sugerujące konieczność leczenia kanałowego mogą być różne. Najczęściej pacjenci zgłaszają silny ból zęba, który może być trudny do zlokalizowania, ale zazwyczaj występuje w jednym zębie. Jest on odczuwany przez dłuższy czas i może się nasilać podczas jedzenia czy picia gorących lub zimnych napojów. Ząb może wymagać leczenia kanałowego także w przypadku pojawienia się obrzęku dziąsła. Zwykle jest on bolesny i powodować dyskomfort podczas jedzenia i mówienia. Innym objawem zapalenia miazgi może być zmiana koloru zęba na szary lub ciemniejszy – zwłaszcza gdy występuje razem z innymi symptomami.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Przebieg leczenia kanałowego obejmuje zwykle od 1 do 3 wizyt w gabinecie stomatologicznym i składa się z kilku etapów:
- Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest diagnostyka radiologiczna, która pozwala ocenić stan chorego zęba oraz otaczających tkanek.
- Następnie lekarz izoluje ząb za pomocą koferdamu, co pozwala uniknąć infekcji systemu kanałowego bakteriami ze śliny oraz osłonić tkanki miękkie jamy ustnej przed podrażnieniem.
- W kolejnym kroku dentysta aplikuje znieczulenie miejscowe zapewniające bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Gdy zacznie ono działać, przechodzi do otwarcia zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi.
- Po otwarciu zęba stomatolog przystępuje do oczyszczenia kanału korzeniowego – usuwa zmienioną chorobowo miazgę i bakterie oraz dezynfekuje wszystkie kanały.
- Na koniec stomatolog szczelnie wypełnia kanały za pomocą materiału wypełniającego, takiego jak gutaperka.
Po zakończeniu leczenia kanałowego możliwa jest odbudowa zęba za pomocą materiału kompozytowego czy korony protetycznej.
Co robić, a czego nie robić po leczeniu kanałowym?
Po leczeniu kanałowym ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Należy unikać jedzenia po stronie, gdzie przeprowadzono zabieg, aż do momentu całkowitego zagojenia rany. Zaleca się ograniczyć zwłaszcza twarde i kleiste pokarmy, które mogą uszkodzić tymczasowe wypełnienie. Należy także powstrzymywać się od picia gorących i zimnych napojów, palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Po leczeniu kanałowym konieczne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa, w których trakcie lekarz monitoruje proces gojenia i wykrywa ewentualne powikłania na wczesnym etapie.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego mogą wynikać z ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak niekontrolowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia krzepnięcia krwi, mogą utrudniać prawidłowe gojenie się po zabiegu. Leczenie kanałowe może być niemożliwe do przeprowadzenia w przypadku zębów o skomplikowanej anatomii, o bardzo wąskich lub zakrzywionych kanałach. W przypadku ciężkich infekcji jamy ustnej lub silnego stanu zapalnego konieczne może być odłożenie leczenia na później.
Powtórne leczenie kanałowe
Zwykle leczenie kanałowe przeprowadza się raz. Gdy zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów i w zębie ponownie pojawił się stan zapalny, niezbędne może być jednak jego powtórzenie. Może to być spowodowane różnymi czynnikami: nieprawidłowym oczyszczeniem kanału zębowego, pozostawieniem kawałka złamanego narzędzia w zębie czy wcześniej nieodkrytym kanałem, w którym nadal rozwija się stan zapalny. Powtórne leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na ocalenie chorego zęba przed usunięciem.