Chirurg stomatolog – Stalowa Wola

W ofercie naszego gabinetu stomatologicznego w Stalowej Woli dostępne są zabiegi związane z ekstrakcją zębów, w przypadku których niemożliwe jest przeprowadzanie dalszego leczenia zachowawczego, protetycznego czy endodontycznego. Do sytuacji takich dochodzi najczęściej wówczas, gdy lekarz stwierdzi zbyt daleko posunięte zmiany chorobowe stanowiące zagrożenie dla zdrowych zębów pacjenta. Usunięciem zajmuje się wyspecjalizowany w tym kierunku chirurg stomatolog z kwalifikacjami i odpowiednim doświadczeniem.

Przed przeprowadzeniem chirurgicznego usuwania ósemek lub innych zębów każdy pacjent jest kierowany na kompleksową diagnostykę i otrzymuję opiekę, która skupia się na wysłuchaniu jego indywidualnych potrzeb oraz wyborze najlepszych metod pracy. Dopiero na tej podstawie podejmowane są decyzje dotyczące kierunku działań leczniczych związanych z uzębieniem.

Chirurgia stomatologiczna – Stalowa Wola

Najczęstszym powodem konieczności skorzystania z usług chirurga stomatologa jest próchnica, która odpowiada nie tylko za niszczenie struktury zębów. Nieleczona może mieć bowiem negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – bakterie próchnicotwórcze mogą dostać się do krwioobiegu i wywołać wiele groźnych chorób, takich jak sepsa, schorzenia nerek, żołądka i płuc, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z tego względu zęby nieodwracalnie uszkodzone przez próchnicę muszą zostać usunięte.

Nasza placówka ze Stalowej Woli zajmuje się usuwaniem siekaczy, kłów, przedtrzonowców i trzonowców, a także zabiegami ekstrakcji mleczaków u dzieci. Każda procedura operacyjna przeprowadzana przez naszego chirurga stomatologa przebiega z naciskiem na bezpieczeństwo. Zabiegi realizowane są na podstawie szczegółowych badań diagnostycznych i z zastosowaniem odpowiednio dobranego znieczulenia, które ogranicza ból do minimum, poprawiając komfort pacjenta i ułatwiając przeprowadzenie ekstrakcji.

Chirurg stomatolog Stalowa Wola

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Oprócz ekstrakcji zębów chorych czy uszkodzonych w naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy również chirurgiczne usuwanie ósemek. Często jest ono niezbędne, gdy na podstawie diagnostyki stwierdzi się brak odpowiedniej ilości miejsca w łuku zębowym. Taka sytuacja może prowadzić do uszkodzenia sąsiedniego uzębienia oraz powstawania wad zgryzu. W celu oceny sytuacji zawsze najlepiej skontaktować się ze stomatologiem i umówić się na wizytę kontrolną.

Nasza oferta obejmuje także chirurgiczne usuwanie ósemek zatrzymanych, a więc takich, które są prawidłowo wykształcone pod względem anatomicznym, ale zatrzymały się w kości szczęki lub żuchwy i nie są w stanie wyrżnąć się ponad powierzchnię dziąsła. W przypadku tych zębów zawsze niezwykle istotne jest wczesne działanie. Zbyt późna reakcja może skutkować pojawieniem się zmian chorobowych i negatywnym wpływem na resztę uzębienia, prowadząc do występowania dolegliwości bólowych.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Kolejnym zabiegiem chirurgicznym dostępnym w naszej ofercie jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. To procedura chirurgiczna polegająca na usunięciu wierzchołka korzenia i oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych. Resekcja stosowana jest w sytuacjach, gdy tradycyjne metody leczenia kanałowego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub nie ma możliwości jego przeprowadzenia.

Proces resekcji wierzchołka korzenia rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego. Chirurg stomatolog dokonuje niewielkiego nacięcia w dziąśle, aby odsłonić korzeń. Następnie usuwa zmieniony patologicznie wierzchołek korzenia. Po usunięciu źródła infekcji chirurg przystępuje do wstecznego opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego. Zabieg kończy się zszyciem płata.

Hemisekcja zęba

Nasza oferta obejmuje również hemisekcję zęba. To zabieg chirurgiczny polegający na podzieleniu zęba na dwie części, a następnie usunięciu jednej z nich. Wykonywany jest najczęściej u pacjentów, u których nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego ze względu na zły stan zęba. Hemisekcję wykonuje się jedynie na trzonowcach, ponieważ są stosunkowo duże i mają płaską podstawę – przednie zęby są zbyt małe i nie kwalifikują się do zabiegu.

Przed hemisekcją lekarz wykonuje RTG zęba, aby stwierdzić, czy kwalifikuje się do zabiegu. Jeśli tak, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe i przystępuje do usunięcia zainfekowanych fragmentów zębów. Następnie odseparowuje i usuwa korzeń wraz z częścią korony z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi. Po usunięciu zainfekowanego fragmentu stomatolog oczyszcza miejsce zabiegu i zakłada szwy.

Chirurgiczne leczenie chorób przyzębia

W naszym gabinecie zajmujemy się także chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia. Może być ono niezbędne w sytuacji, gdy niechirurgiczne metody leczenia, takie jak skaling czy piaskowanie zębów, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii chorób przyzębia jest kiretaż. Jego celem jest dokładne oczyszczenie korzenia zęba z kamienia oraz spłycenie kieszonek dziąsłowych. Kiretaż pozwala zlikwidować stan zapalny, poprawić stabilność zębów i uchronić przed ich utratą w przypadku paradontozy.